Wernisaż wystawy obrazów Petera Roberta Keila

Artysta urodził się w 1942 roku w Niemczech. Ojciec był kowalem, którego stracił jeszcze w dzieciństwie podczas II wojny światowej. Pod koniec wojny matka Keila, także utalentowana artystycznie kobieta, zabrała syna i wyruszyła do Berlina Zachodniego, gdzie się osiedlili. To tutaj Peter Robert Keil dorastał w robotniczej dzielnicy Berlin-Wedding i gdzie odkrył swoje zainteresowanie malarstwem – szczególnie w ekspresjonistycznych artystach i dziełach Pabla Picassa. Jego mentorem został Otto Nagel ucząc go pierwszych umiejętności rzemieślniczych i malarskich. W 1954 roku  rozpoczął staż jako artysta-metalworker, a w latach 1959-1961 studiował na Uniwersytecie Artystycznym w Berlinie. Kiedy powstał Mur Berliński, stracił kontakt ze swoim mentorem. Zaczął spędzać coraz więcej czasu za granicą. Podczas studiów na Uniwersytecie Artystycznym w Berlinie nawiązał kontakt z wieloma innymi artystami, którzy później stali się wpływowymi artystami swojego pokolenia, jak na przykład Georg Baselitz, Eugen Schönebeck, Markus Lüpertz i Joachim Schmettau. Podczas swojego pobytu na Majorce spotykał się również kilka razy z Joan Miró w jego studiu. Od początku lat 60’ Keil założył studia w Paryżu, Londynie, Berlinie i Stanach Zjednoczonych. Obecnie mieszka i pracuje głównie w Zimmerau (Bawaria, Niemcy), Berlinie i Los Angeles.
W początkach twórczości styl Petera Keila był pod wpływem niemieckiego ekspresjonizmu. W swoich pracach z wczesnych lat Berlina skupiał się głównie na typowych ustawieniach wielkiego miasta i postaciach na marginesie społeczeństwa. Jednak jego styl zmienił się wyraźnie na początku lat 60’, gdy przez jakiś czas mieszkał w Paryżu i uczestniczył w nocnym życiu miasta. Keil coraz bardziej rozmijał się ze swoim realistycznym podejściem i opracował nowy, znacznie bardziej spontaniczny i dynamiczny styl malowania, który rozwijał dalej podczas swoich lat w Londynie, a wreszcie w czasie, gdy był jednym z „Berlińczyków Neue Wilden” na początku lat 80’. Od tego czasu wykorzystanie intensywnych, jaskrawych kolorów i brak realistycznego przedstawienia stało się charakterystyczne dla jego stylu malarskiego. W jego obrazach kolor nakłada się szybkimi pociągnięciami pędzla, od czasu do czasu technikami impastowymi, a obrazy są dodatkowo wyabstrahowane za pomocą elementów graffiti. Peter Robert Keil woli malować postacie ludzkie, portrety, sceny wielkich miast, krajobrazy i martwe wizerunki kwiatów. Taki emocjonalny sposób wynika głównie z pragnienia uwolnienia się od społecznych ograniczeń i konwencji. W ciągu ostatnich 50 lat stworzył liczne obrazy na dużą i małą skalę w olejach i mieszankach na płótnie, ale także rzeźby z drewna i stali oraz dużą liczbę ceramiki.

Zapraszamy na otwarcie wystawy obrazów artysty 17 września 2019 o godz. 12.00 w Galerii „Pod lipą” Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji w Wilkasach.