Pracownia witraży Godlewskich w ZUOK Spytkowo

Kto z nas nie podziwiał pięknych witraży w zabytkowych czy nowoczesnych kościołach? ZUOK Spytkowo przygotował wystawę, na której już od 28 czerwca 2019 podziwiać będzie można tę wspaniałą technikę dzięki pracom wykonanym przez Wierę i Romana Godlewskich.
Witraż, czyli ozdobne wypełnienie okna wykonane z kawałków kolorowego szkła stosowano już od wczesnego średniowiecza w budownictwie sakralnym, choć technika ta znana była już  w starożytności. Dlatego w swojej pracowni państwo Godlewscy wykonują witraże metodą klasyczną, sprawdzoną od stuleci. Specjalizują się w witrażach kościelnych, ale na specjalne zamówienia przygotowują także oryginalne  przeszklenia artystyczne oraz lampy.
Pracownia, która działa już od 1974 roku w Ciechanowcu, od zawsze była firmą rodzinną, która rozwija się m.in. poprzez zatrudnianie wysokiej klasy malarzy. Dzięki wykształceniu i doświadczeniu oprócz tworzenia nowych witraży, zakład zajmuje się także renowacją tych starych – zniszczonych, niekompletnych. Praca przy witrażach nie polega jednak tylko na kreacji i artyzmie – aby powstał witraż trzeba także wykonać stalowe lub aluminiowe ramy, postawić rusztowanie i dokonać niezbędnych pomiarów i kalkulacji.
Prace Wiery i Romana Godlewskich charakteryzują się przede wszystkich realistycznym przedstawieniem postaci świętych. Ważne, aby przy korzystaniu z mocnych i intensywnych barw nie zaciemnić kościoła, dlatego artyści polegają na najlepszych materiałach oraz sprawdzonej technologii. Przecież prawdziwe piękno tych prac wyłania się właśnie wtedy, gdy przedostaje się przez nie światło słoneczne. Dzieła Godlewskich można podziwiać w ok. 120 kościołach na terenie Polski, Francji, Włoch, Niemiec, Białorusi, Rosji i na Syberii. Co niezwykle istotne – wzory wykonane w pracowni nigdy nie są powtarzane!
Wystawa pn. „Pracownia witraży Godlewskich” potrwa od 28 czerwca aż do 24  września, jest więc dużo czasu, aby odwiedzić ZUOK Spytkowo i zobaczyć wyjątkowe prace artystów! Wernisaż zaplanowano 28 czerwca 2019 r. (piątek) o godz. 13.00 w „Galerii na śmieciach".