Mazury AirShow 2017 – pokazy lotnicze

MAZURY AIRSHOW 2017
Giżycko 5-6 sierpnia 2017 (sobota-niedziela)

WSTĘP WOLNY
Pokazy komentuje Tadeusz Sznuk

Dzięki AirShow Radio na częstotliwości 89,1 MHz Tadeusz Sznuk będzie słyszany w radiach i smartfonach we wszystkich miejscach wokół jeziora Niegocin i oczywiście na samym jeziorze.

Głównym punktem obserwacyjnym jest tradycyjnie plaża miejska. W tym roku po raz pierwszy dodatkowo – wzgórze św. Brunona, gdzie z myślą o widzach również zapewnione będzie nagłośnienie.

W tym roku także TV „Mazury AirShow” – transmisja pokazów za pośrednictwem Internetu.

Zapraszamy na jedyne takie pokazy lotnicze!


SOBOTA 5.08.2017
11.00-11.30 - ceremonia oficjalnego otwarcia Mazury AirShow 2017 (amfiteatr na plaży miejskiej w Giżycku)
12.00-14.00 - pierwszy blok pokazów lotniczych
16.00-18.00 - drugi blok pokazów lotniczych
Tradycyjnie, jak co roku, pierwszy dzień pokazów zakończy pokaz sztucznych ogni (z barki zakotwiczonej na jeziorze Niegocin). Zapraszamy w sobotę o godz. 22.00 na plażę miejską.

NIEDZIELA 6.08.2017
11.00-14.00 finałowy blok pokazów lotniczych
14.30-15.00 uroczyste zakończenie Mazury AirShow 2017 (amfiteatr na plaży miejskiej w Giżycku)

Mazury AirShow to impreza dla całych rodzin, gwarantująca wielką wakacyjną przygodę dla małych i dużych miłośników awiacji. Z myślą o przebywających na Mazurach turystach realizowany jest program, który ma zachęcić do korzystania z atrakcji towarzyszących pokazom lotniczym, m.in.: lotów promocyjno-zapoznawczych i wystawy statycznej samolotów. Z lotniska Kętrzyn Wilamowo wszyscy chętni mogą odbyć podniebną wycieczkę nad Krainą Wielkich Jezior Mazurskich. Loty widokowe odbywają się przez cały czas trwania imprezy.

Lotnisko Kętrzyn Wilamowo, z którego startują samoloty biorące udział w pokazach w Giżycku, będzie w dniach 5-6 sierpnia otwarte dla publiczności. Każdy będzie mógł z bliska zobaczyć samoloty akrobacyjne, sprzęt lotniczy oraz porozmawiać z pilotami. Lotniskiem zapasowym będzie Mazury Residence k. Giżycka. Lotnisko to będzie przyjmowało część samolotów biorących udział w pokazach.

Mazury AirShow 2017 to również szereg równoległych atrakcji. Dla tych, którzy pragną przeżyć niesamowitą przygodę, przygotowany został program spadochronowy. Każdy będzie mógł skoczyć z samolotu z instruktorem (w tandemie) lub samodzielnie! Dodatkowo odbędzie się koncert Orkiestry Wojskowej oraz nocny pokaz sztucznych ogni na giżyckim molo (5 sierpnia ok. 22.00). Niewątpliwie ciekawą atrakcją będą warsztaty modelarskie „Smyki na start – Odlotowe wakacje Giżycko”, które od pierwszej edycji w roku 2013 cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród dzieci.

Uwaga! 5 sierpnia zapowiada się też wyjątkowe wydarzenie na Kanale Giżyckim, na którym rozegrane zostaną nocne zawody wakesurf i pokazy flyboardingu "Ambilight Day&Night". Wśród imprez towarzyszących wspomnieć też należy o koncercie w Twierdzy Boyen „Giżycko na fali disco”, który odbędzie się w piątek 4 sierpnia.

ATRAKCJE POWIETRZNE Mazury AirShow 2017 to m.in.:
- MIG 29 - odrzutowy rosyjski myśliwiec frontowy. Samoloty MiG-29 służą w 1 Eskadrze Lotnictwa Taktycznego do dziś. Jednym ze zdecydowanie najgłośniejszych naszych pokazów będzie występ odrzutowego myśliwca frontowego naszej armii MiG-29. Zobaczyć i usłyszeć go będziecie mogli nad jeziorem Niegocin. Gratka dla miłośników lotnictwa jest o tyle wielka, że będzie to najprawdopodobniej jedyny występ MiGa 29. na cywilnych pokazach w tym roku!
- Zespół Akrobacyjny „ORLIK” w 7-osobowym składzie,
- 2. Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza z Mińska Mazowieckiego – wojskowa jednostka Sił Powietrznych Polski przeznaczona do prowadzenia akcji w systemie narodowego ratownictwa lotniczego.
- UWE ZIMMERMAN NA EXTRA 300 - sympatyczny niemiecki pilot, który uprawia latanie akrobacyjne hobbystycznie, biznesmen, mistrz wyścigów motorowych w Niemczech, pilot akrobacyjny i zdecydowanie pasjonat tego, co robi, nazywany podniebnym rockendrolowcem.
- ANBO – Litewski Zespoł Akrobacyjny. Litewscy piloci są stałymi gośćmi mazurskich pokazów.
- Wiatrakowce
- SKY MAGIC - skoki spadochronowe
- Wodnosamoloty
 i LEGENDY LOTNICTWA:

- DOUGLAS DC-3, czyli Dakota - legendarny amerykański samolot transportowy, stworzony w 1935 roku na zamówienie American Airlines. DC-3 okazał się samolotem niezwykle udanym, długowiecznym i wdzięcznym w eksploatacji. Przez ponad 30 lat po II wojnie światowej podejmowano nieskuteczne próby stworzenia samolotu, który byłby godnym następcą DC-3. Dakota może lądować niemal wszędzie – wystarczy jej 700 m w miarę równego terenu. Egzemplarz, który przyleci na Mazury AirShow 2017, pochodzi ze Szwecji. DC-3 zabiera na pokład 24 pasażerów. Należy do szwedzkiego Stowarzyszenia Latających Weteranów ”Flygande Veteraner”, z siedzibą na sztokholmskim lotnisku Bromma. Organizacja ma 27-letnią historię i ponad 2,7 tys. członków podróżujących samolotami po Europie. W tym roku ponownie będą naszymi gośćmi.
- JAK 18 - goszczący u nas Jak 18 nr EM 005 został wyprodukowany w 1956 r. na Węgrzech, do Polski trafił w 1957 r. W 1973 r. przekazany został do Muzeum Lotnictwa w Krakowie. W 2000 r. Fundacja „Polskie Orły” przeprowadziła jego gruntowny remont.

Pokazy Mazury AirShow 2017 realizowane są przy wsparciu Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz miasta i gminy Giżycko. Organizatorem jest Aeroklub Krainy Jezior na czele ze Stanisławem Tołwińskim.