Tutaj powinien być opis

Wilkasy. Rękawiczka i gazety burzą postrzeganie sztuki przez młodzież

Kolejna interesująca wystawa eksponowana jest w Gminnym Ośrodku Kultury i Rekreacji w Wilkasach. Do galerii „Pod lipą” zawitał zbiór obrazów współczesnego niemieckiego artysty Petera Keila pochodzący z przebogatych zbiorów giżyckiego kolekcjonera sztuki Dariusza Matyjasa. Prace te charakteryzują się dynamicznymi kształtami oraz imponującym doborem kolorów. Związane są z postrzeganiem człowieka przez przedstawiciela neo-ekspresjonizmu jako podstawowej istoty społecznej. We wtorek obrazy Petera Keila oglądali uczniowie klas IV i VII Szkoły Podstawowej w Wilkasach.

– Współczesne malarstwo nie ma nic wspólnego z tym, do którego jesteście przyzwyczajeni – mówił do dzieci i młodzieży Dariusz Matyjas. – Nie musi być piękne, bo każdy z Was może je zupełnie inaczej odbierać. Peter Keil skupia się przede wszystkim na człowieku, na jego głowach, twarzach, sylwetkach i torsach przedstawiając istotę ludzkich emocji. Fascynuje się historiami ludzi na marginesie społeczeństwa – kloszardach, złodziejach czy narkomanach.
Po obejrzeniu obrazów uczniowie zasypali kolekcjonera porcją pytań. Interesowała ich szczególnie wielowarstwowość części prac.
Co autor chciał powiedzieć przyklejając tutaj rękawiczkę? – pytała się siódmoklasistka. – A po co pod spodem są dwie gazety? – dociekał czwartoklasista.
Dariusz Matyjas spokojnie wyjaśniał, że tak właśnie wygląda sztuka współczesna. Rzadko co jest w pełni jasne, bowiem zarówno malarz jak i oglądający mają prawo do własnej interpretacji treści obrazów. Wystawa malarstwa Petera Keila została dofinansowana ze środków budżetowych Gminy Giżycko, a oglądać ją można w godzinach pracy ośrodka.