Tutaj powinien być opis

Sulimy. Takich klaczy jak tutaj można życzyć każdemu hodowcy

W minioną niedzielę po raz czwarty pole Antoniego Lenara w Sulimach gościło miłośników koni i nie tylko. Mimo chłodu i porywistego wiatru na Przegląd Klaczy Ras Zimnokrwistych zjechało 12 wystawców z Warmii i Mazur ze swoimi pięknymi 14 rumakami. Postanowiło obejrzeć je liczne grono mieszkańców miasta oraz gminy Giżycko. Przed bacznym okiem jury pod wodzą dyrektora Warmińsko-Mazurskiego Związku Hodowców Koni Adama Domżały i jego asystentów: prezesa związku Henryka Kuhna i dyrektora Stada Ogierów w Kętrzynie Jerzego Gawareckiego stanęli właściciele ze Śniadowa, Kąpu, Borowskiego Lasu, Możdżan, Sulim, Jonkowa, Gęsików, Wydmin, Trokajn, Wyłud, Upałt i Burszewa.

Najwyższą ocenę 43 pkt otrzymała Wenecja Krzysztofa Turolskiego z Wydmin wyprzedzając zaledwie jednym punktem Smerfetkę Romana Kulmaczewskiego z gminy Sorkwity i Gresti Sebastiana Neumana (41,5 pkt) z Jonkowa. O najniższe miejsce na podium walczyły aż trzy klacze z identyczną punktacją, dlatego jurorzy poprosili właścicieli o dodatkową prezentację klaczy. Aby uhonorować najlepszego konia zdaniem przybyłych organizatorzy przeglądu z Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji ogłosili konkurs na Championa Publiczności, który cieszył się olbrzymią popularnością, gdyż przyciągnął ponad setkę głosujących. Zdecydowało o tym przeprowadzone na zakończenie imprezy losowanie atrakcyjnych nagród wśród tych, którzy oddali swój głos. Największe grono poparło Harisę Adama Wydry z gminy Sorkwity i to on otrzymał dla swej ulubienicy nagrodę w postaci ozdobnego ogłowia od przewodniczącej Rady Gminy Giżycko Agnieszki Konc.
Formuła przeglądu jest otwarta i to, że przyjeżdżają tu konie z różnych powiatów umożliwia ich porównywanie, wzmaga rywalizację oraz chęć do posiadania coraz lepszego materiału hodowlanego. Tego się trzeba trzymać, bo jeśli zamkniemy się i będziemy robili imprezę dla swojej gminy czy powiatu, to nie będziemy wiedzieli gdzie jesteśmy – podkreślił dyrektor Adam Domżała. – Większość ocenionych klaczy jest bardzo dobrych i takich życzę każdemu.

wszyscy_mini.jpg

Każdy z hodowców powrócił do domu z pokaźnym zestawem akcesoriów końskich. Były to poidełka, zgrzebła, lizawki, siekiery lub młotki i kantary. Trójce najlepszych właścicieli koni wręczono karnety na zakupy, statuetki, buty do jazdy konnej, siekiery i pojemniki na paszę. Właściciela pola w Sulimach Antoniego Lenara uhonorowano zestawem kluczy. W trakcie imprezy wystąpiły solistki i zespoły z GOKiR Wilkasy, z minirecitalem zagrała też formacja Piwny Odcień Bluesa. Na deser wszyscy zebrani mogli podziwiać niesamowite umiejętności kaskadera konnego Bartosza Gadziomskiego w pokazach woltyżerki oraz uzbrojenia „Polska husaria”. Już od wielu lat współpracuje on z polskimi filmowcami występując w ewolucjach kaskaderskich w kilkunastu produkcjach filmowych, bierze w nich również udział jako aktor i treser. Na najmłodszych tradycyjnie czekał konkurs plastyczny „Najpiękniejszy koń”, dużym powodzeniem cieszyły się również bezpłatne przejażdżki bryczką. A hodowcy oraz jeżdżący konno mogli przy okazji uzupełnić swój zestaw akcesoriów jeździeckich w stoisku jednego ze sklepów końskich.
Dyrektor WMZHK wysoko ocenił przegląd, który w ciągu zaledwie trzech lat wpisał się z powodzeniem w kalendarz najważniejszych w województwie imprez dla hodowców koni.
Przegląd doskonale zaskoczył, przychodzą na niego całe rodziny, dzieci bawią się, tańczą i śpiewają, a rodzice bawią się razem z nimi – uśmiecha się. – I to jest najważniejsze, impreza musi być bowiem dla społeczeństwa, a nie dla koni. Ale koń jest członkiem rodziny, przyjdą za nim zawsze wnuczek i babcia, muszą być wszyscy i razem doskonale się bawić.

SPONSORZY: hurtownia odzieży roboczej, artykułów BHP i przeciwpożarowych Supik Sulimy, Mazurska Jagnięcina Barbary Niedziejko z Sołdan, Warmińsko-Mazurski Związek Hodowców Koni w Olsztynie, S.C. Juchniewicz, Agropol i Rol-mik Centrum Zaopatrzenia Rolnictwa Giżycko, Papugarnia i hotel Tajty Wilkasy, Alpakadabra Kożuchy Wielkie, jazda konna Hucuły nad Tajtami (Wronka), Mini ZOO (Kąp), Gmina Giżycko, Stowarzyszenie Kochamy Mazury i Agnieszka Konc.
WSPARCIE ORGANIZACYJNE: Arkadiusz Konc