Tutaj powinien być opis

Bystry. Dojenie krowy, beczkowy pociąg i gaszenie samochodu dożynkowymi hitami

Tegoroczne Święto Plonów w gminie Giżycko, niezwykle atrakcyjne wizualnie i wypełnione interesującą ofertą dla każdego podsumowało trudny dla rolników, ogrodników i sadowników sezon. Wyjątkowo wysokie temperatury powietrza, niedobór opadów deszczu i występujące lokalnie ekstremalne zjawiska klimatyczne ograniczyły bowiem potencjał produkcyjny zbóż. Wielkie wrażenie na publiczności zrobiły przygotowane przez osiem sołectw piękne wieńce dożynkowe, po których widać było, że ich wykonanie wymagało od gospodarzy niesamowitej dokładności, cierpliwości i dużego nakładu pracy. Najwyżej oceniono pracę w kształcie serca z krzyżem na szczycie sołectwa Bogaczewo, która będzie nas reprezentowała na Dożynkach Wojewódzkich w Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku.

Impreza rozpoczęła się uroczystą Mszą Świętą w kościele św. Jadwigi Królowej, poprzedzoną złożeniem wieńców pod tablicą poświęconą poległym o wolność Polski z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Orszak dożynkowy prowadzony przez starostów dożynek Ninę Cygroń i Karola Jachimowicza  z Kożuch Wielkich wyruszył potem spod świątyni na stadion gminny. Starościna jako architekt krajobrazu z mężem tworzą estetyczne, zadbane ogrody, w niedużym gospodarstwie prowadzą ekouprawy i hodowlę kur, jej partner zajmuje się hodowlą trzody chlewnej, uprawia też pszenicę, rzepak oraz kukurydzę. Na scenie pojawiło się wielu gości, wśród nich senator RP Małgorzata Kopiczko, posłowie na Sejm Iwona Arent, Wojciech Kossakowski i Jerzy Gosiewski, asystent wojewody Dariusz Rudnik, wicemarszałek Jolanta Piotrowska i reprezentanci partnerskich gmin: Maria Pucz z Trok, Ирина Чёрная i Лариса Булгакова z Sowiecka oraz wójt Marian Kowalewski z Somonina.
Ziemia, która jest warsztatem pracy rolnika, rodzi i karmi. Ziemia pozbawiona opieki nie daje plonów, pielęgnowana zaś jest naszą żywicielką – podkreślał wójt Marek Jasudowicz. – Dlatego z wdzięcznością i szacunkiem należy pochylić głowę przed tymi, którzy ją uprawiali, jak zawsze przyroda bowiem nie szczędziła im przeciwności.
Miłym akcentem imprezy było wręczenie przez wójta odznaczeń „Zasłużony dla rolnictwa” przyznanych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego pięciu  gospodarzom z terenu naszej gminy. Otrzymali je Andrzej Cedrowski ze Sterławek Małych, Grzegorz Karpowicz z Wilkasek, Grzegorz Mróz z Sołdan oraz Maria i Paweł Niewińscy ze Świder. Tradycyjnie wszyscy zaproszeni goście, radni i sołtysi dostali woreczki ze zbożem z tegorocznych zbiorów. Po raz pierwszy publicznie zaśpiewane zostały w Bystrym piosenki promocyjne o Gminie Giżycko: „Zawsze tu dobry czas” i „Serce Mazur”, w tym czasie wójt wraz ze starostami dożynek dzielili się z uczestnikami święta plonów chlebem dożynkowym.
W części artystycznej wystąpiły Jarzębiny z towarzyszeniem Mazurskiej Kapeli Ludowej, a później z programem wokalno-tanecznym zaprezentowali się podopieczni Barbary Somionki z Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji w Wilkasach: zespół ludowy Gwiazdeczki, Mini Gwiazdeczki, Non Stop, Mini Fantazja, Fantazja, M.O.Z.A., Złote Nutki i wokalistki. Z torbą ratownictwa medycznego dla jednostki OSP Spytkowo przybył na stadion gminny Henryk Żuchowski, dyrektor Oddziału Regionalnego Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Olsztynie.
Delegacje sołectw czekały z niecierpliwością na rozstrzygnięcie konkursów na najpiękniejszy wieniec dożynkowy oraz stoisko promocyjne tradycyjnych wyrobów lokalnych. Za wieńce na podium znalazły się sołectwa Bogaczewo, Bystry i Spytkowo otrzymując vouchery na zakupy wartości odpowiednio 700, 500 i 300 zł, wyróżnienia w kwocie 100 zł przypadły zaś ekipom z Grajwa, Sołdan, Kozina, Świder i Kożuch Wielkich. Jury w składzie: Barbara Dawcewicz (prezes LGR Wielkie Jeziora Mazurskie), Marian Kowalewski (wójt gminy Somonino) oraz Ирина Чёрная i Maria Pucz stoiska oceniało za walory artystyczne i estetyczne, a specjały gastronomiczne za walory wizualne i smakowe. Bony za 400, 300 i 200 zł powędrowały w ręce przedstawicieli Sterławek Małych, Bystrego i Sołdan.
W trakcie Dożynek Gminnych podniebienia publiczności zaspokoiła kulinarnie grochówka, później na stadionie zjawiły się dwa pieczone prosiaki ufundowane przez Marka Jasudowicza i Mariana Ruckiego oraz trzy indyki zasponsorowane przez Adama Ingielewicza, po porcje których trzeba było stać w długiej kolejce. Emocjonujący przebieg miał tradycyjny Turniej Sołectw, do którego przystąpiły ekipy Bystrego, Grajwa, Kozina, Spytkowa, Upałt Małych i Wronki. Zawodników zagrzewano do boju w widowiskowej konkurencji dojenia krowy, grze w kręgle, letniej jeździe na nartach i wykopkach. I miejsce przypadło drużynie Upałt Małych, II zespołowi gospodarzy, a III ex aequo drużynom Kozina i Spytkowa, za co otrzymali bony towarowe wartości 300, 200 i po 50 zł.
Jak zwykle Święto Plonów nie mogło odbyć się bez rywalizacji sportowej. Na boisko Orlik wbiegły reprezentacje gospodarzy i 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej grając w asyście profesjonalnego sędziego Jarosława Szynkiewicza. Ci pierwsi musieli uznać wyższość wojska ulegając 3:6. Nagrodzono również najlepszych w IV edycji Sołeckiej Ligi Piłki Nożnej, która odbywała się w miesiącach kwiecień-czerwiec.  III miejsce zajęły Sulimy, II miejsce Gajewo, na najwyższym stopniu podium uplasowała się tym razem ekipa gospodarzy, czyli Bystrego. Wszystkim przypadły w nagrodzie piękne medale, zwycięzcom zaś oryginalny puchar. Ligę Sołecką zorganizował i przeprowadził Janusz Sygnowski, prezes GKS Mamry.
Organizatorzy Dożynek Gminnych zapewnili także wiele atrakcji najmłodszym milusińskim, których bawiły animatorki Edyta Aleksiejczuk oraz Barbara Szydłowska. Czekały na nich też dmuchana zjeżdżalnia i plac zabaw oraz rewelacyjny pociąg z wagonikami kształcie beczek, non stop oblegany przez dzieci. Furorę zrobił pokaz gaszenia przez druhów OSP Spytkowo palącego się samochodu. Muzycznie imprezę ubarwiła gwiazda muzyki disco polo: formacja Imperium, śpiewając swoje nieśmiertelne hity „Żółte tulipany”, „Zakochany klaun” i „Wirują  światła”, które szybciutko wzbudziły aplauz szalejącej w tańcu publiczności. Świetną zabawę przy dźwiękach największych światowych i polskich hitów kontynuował zespół Klezmer z Gołdapi, występując przed uczestnikami dożynek już trzeci raz z rzędu.


DOŻYNKI GMINNE 2019 W PIGUŁCE:

ORGANIZATORZY: Gmina Giżycko i GOKiR Wilkasy
SPONSORZY:
firma Motolotnie Mazury, hotel Tajty w Wilkasach, Ośrodek Mazurski Okrągłe, Auto Złom Robert Ołów, GS Samopomoc Chłopska w Gajewie, Papugarnia Mazury Wilkasy, Marek Jasudowicz, Marian Rucki, Adam Ingielewicz
PARTNERZY: 15 Giżycka Brygada Zmechanizowana, GZK Bystry, Park Wodny Wilkasy, Opel Pindur, OSP Spytkowo, sołectwa Bystry i Grajwo, parafia św. Jadwigi Królowej w Bystrym, Szkoła Podstawowa w Bystrym, firma Adams

OBEJRZYJ VIDEORELACJĘ Z DOŻYNEK GMINNYCH