Tutaj powinien być opis

Wilkasy. Zawody na Niegocinie treningiem przed Polską Przeprawą Stulecia

Jak ten czas leci! Już po raz 15. na zmodernizowanej plaży gminnej gościliśmy uczestników Ogólnopolskich Mistrzostw Mazur w Pływaniu Długodystansowym. W niedzielę na starcie stanęło tym razem 85 śmiałków, a wśród nich pływacy mogący poszczycić się niesamowitymi sukcesami na swoim koncie. Klasą dla siebie byli Aleksandra Bednarek z Łodzi, posiadaczka rekordu prędkości na 200 m w zimnej wodzie (o temperaturze zaledwie 0,1 °C) czy Mieszko Palmi-Kukiełko z Wejsun, który w czasie 24 godzin przepłynął dystans 70 km. Szczególne wyróżnienie należy się Oli, która w ciepłym jeziorze Niegocin (23,5 °C) aż o ponad 7 minut pokonała w kategorii 19-35 lat kobiet studentkę z Gdańska, Amerykankę Makenzie Garringer.

Akwen był wprost wymarzony dla pływaków, przede wszystkim rywalizujących na trasie 2.950 m, którzy cieszyli się, że po nawrocie na ostatniej boi w pokonywaniu swego dystansu pomagały im fale. Na mecie czekały na nich okolicznościowe, piękne odlewane medale, zrobione z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, i gorąca herbata. Tegoroczne współzawodnictwo odbyło się po raz 3. w ramach Pucharu Polski Masters oraz IV edycji Pucharu Warmii i Mazur w Pływaniu Długodystansowym na Wodach Otwartych. O aktualnej sytuacji na trasie informował wzbogacając swoją konferansjerkę ciekawostkami ze startów zawodników w Wilkasach w minionych latach Krzysztof Głombowicz, profesjonalnie komentujący różne dyscypliny sportowe. A po minięciu linii mety najbardziej zainteresowani mogli dzięki elektronicznemu pomiarowi czasu już po kilku minutach sprawdzić wyniki w biurze zawodów.
Zwyciężczyni w kategorii 19-35 lat Aleksandra Bednarek, studentka z Łodzi, to niezmiernie ciekawa postać. Wraz ze swoją koleżanką ze Szczecina Hanną Bakuniak, również studentką, w dniach 28-29 sierpnia jako pierwsze Polki zamierzają pokonać wpław Kanał Catalina w Kalifornii, zwany kanałem La Manche Ameryki. Prócz samego przepłynięcia akwenu (34 km) dziewczęta chcą pokusić się o pobicie rekordu świata. Start w Wilkasach był dla Oli swego rodzaju treningiem, tym bardziej, że z samego rana sama przepłynęła Niegocin z Rydzewa do Wilkas (ok. 4 km), by po czterech godzinach odpoczynku ruszyć do boju na trasie ok. 3 km.
Laureaci po uzupełnieniu straconych pływaniem kalorii odebrali z rąk Marka Jasudowicza, wójta gminy Giżycko, Eweliny Aleksiuk, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji w Wilkasach oraz Jolanty Maksumiuk, kierownik Parku Wodnego, statuetki i atrakcyjne nagrody o łącznej wartości prawie 6 tysięcy zł. Były wśród nich m.in. kuchenki mikrofalowe, urządzenia wielofunkcyjne, lodówki turystyczne, mini wieże czy powerbanki. Uhonorowano też najmłodszego (Marcel Jóźwiak z Gąbina) i najstarszego (Mirosława Deptuła z Elbląga)  uczestnika zawodów. Każdy zawodnik zabrał również ze sobą okolicznościową koszulkę.
Po części pływackiej organizatorzy zaprosili publiczność do obserwacji turnieju siatkówki plażowej, rozrywanej w tym miejscu po raz pierwszy, z udziałem czterech par. Wszyscy ostrzyli już sobie zęby na widowiskowe zagrania, niestety, prawdziwe oberwanie chmury tak spustoszyło plażę, że wyglądała jak po przejściu wodnego kataklizmu. W tej sytuacji zarówno dalszą część rozgrywek, jak i koncert oczekiwanego zespołu Imperium i zabawę pod gołym niebem, musieliśmy odwołać.
Organizatorem wydarzenia był Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Wilkasach. Szczególne podziękowania należą się strażakom z Komendy PSP w Giżycku oraz druhom z OSP Spytkowo za wsparcie i koordynację przy wyznaczaniu tras biegów i zabezpieczeniu imprezy. Na wodzie czuwali również ochotnicy z OSP Wydminy, Ryn i Miłki, a także członkowie Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Wyrażamy także wdzięczność żołnierzom z 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej za wsparcie logistyczne oraz pokaz sprzętu i walki wręcz. Składamy ponadto ukłon w stronę prezesa i pracowników Gminnego Zakładu Komunalnego w Bystrym za przygotowanie plaży i nadbrzeża pod organizację mistrzostw i sponsorom, Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” z Gajewa.
Podkreślić należy, że na zawodach w Wilkasach reprezentowana była praktycznie cała Polska. Prócz pływaków z Olsztyna, Ełku, Białej Podlaskiej, Siedlec, Ostrołęki i Ciechanowa reprezentowane były Warszawa, Wrocław, Łódź, Gdańsk, Tarnobrzeg, Radom, Toruń, a nawet Sanok. Ne zabrakło dwójki zawodników ze Stanów Zjednoczonych oraz czwórki z Kaliningradu (Rosja).

WYNIKI ZAWODÓW:
* Bieg na 200 m
* Bieg na 500 m
* Bieg na 1.500 m
* Bieg na 2.950 m

RELACJA Z ZAWODÓW W PROGRAMIE TVP OLSZTYN:tvp_olsztyn.jpg