Tutaj powinien być opis

Sulimy. Przepiękne źrebaki i wspaniała, konna woltyżerka Apanachi

Chyba mało kto przewidział, że w tak trudnych warunkach atmosferycznych, jakie panowały w niedzielę, I Przegląd Źrebiąt Ras Zimnokrwistych będzie cieszył się tak dużą popularnością. A jednak! Na pole Antoniego Lenara w Sulimach zjechało mnóstwo miłośników koni, zarówno młodych, jak i starszych. Ocenie poddano osiem źrebiąt pochodzących od czterech hodowców z gmin Giżycko i Sorkwity. Czempionem został 7-miesięczny Fred Piotra Bryndzy z Upałt uzyskując aż 18,5 punktów.


Przegląd koni zimnokrwistych najczęściej występujących w polskich hodowlach zgromadził w specjalnie przygotowanych boksach źrebięta ze swymi matkami. Mimo rzęsistych opadów deszczu zwierzęta dzielnie znosiły prezentacje, które pozwoliły ocenić ich typ, pokrój, ruch i zdrowie. Do Sulim przywieźli swe piękne konie Piotr Bryndza z Upałt (Fred, Saper i Ursus), Adam Wydra z Borowskiego Lasu (Cyga), Kazimierz Biaduń z Kąpu (Firma i Faworyt) oraz miejscowy hodowca Henryk Pawelec (Farma i Fiolka). Oceniało je 3-osobowe jury z Jerzym Gawareckim(dyrektor Stada Ogierów w Kętrzynie), Adamem Domżałą (główny specjalista w Warmińsko-Mazurskim Związku Hodowców Koni oraz Markiem Morawcem (kierownik tego gremium) w składzie. Źrebięta były pokazywane z matkami na stój oraz w stępie i kłusie po okręgu. Zaszczytny tytuł czempiona przeglądu zdobył Fred z hodowli Piotra Bryndzy, tytuł wiceczempiona zaś Faworyt Kazimierza Biadunia z Kąpu. Najlepsi hodowcy dostali statuetki, wszyscy wystawcy z kolei kantary, czyli elementy sprzętu jeździeckiego, do których przypina się uwiąz czy wodze, nagrodzone konie zaś flo, czyli oryginalne broszki. Specjalną nagrodę, skórzany kantar ufundowany przez siebie, wręczyła miejscowemu wystawcy Henrykowi Pawelcowi wiceprzewodnicząca Rady Gminy Agnieszka Konc, również mieszkanka tej wsi. A dzięki uprzejmości firmy Agropol z Giżycka każdy hodowca dostał skrzynki narzędziowe.
Magnesem przyciągającym obserwatorów na imprezę był pokaz kaskaderki konnej Pauliny Osowskiej o wdzięcznym pseudonimie Apanaczi, jednej z dwóch w Polsce kobiet trudniących się tą profesją. Swoje wysokie umiejętności prezentuje obecnie w Miasteczku Westernowym „Mrongoville”, którego jest szeryfem. Kształciła się w Szkole Kaskaderów Filmowych oraz Szkole Kaskaderów Konnych „Kołakowski Horse Center”, przeszła też półroczny kurs jazdy dżygitowej u Anatolija Kublickiego. Na polu w Sulimach, mimo bardzo śliskiej nawierzchni, ze swymi dwoma końmi wyczyniała takie cuda, że publiczność nagradzała ją co chwila burzą oklasków. W rytm gotyckiego rocka zespołu Nightwish pokazała m.in. jazdę w stójce, pocztę węgierską, elementy woltyżerki i dżygitówki. Całości dopełniał profesjonalny komentarz. W trakcie przeglądu dla dzieci przeprowadzono konkurs malowania sylwetki konia. Jury uznało, że I miejsce należy się Darii Praweckiej z Kątów, II miejsce przyznano Annie Sacharczuk z Giżycka, III ex aequo Gabrysi Jachimowicz z Kożuch Wielkich i Wiktorii Połom z Wilkas. Dużo chętnych zgromadził także konkurs rzucania podkową do celu. Rywalizacja była bardzo trudna, gdyż podkowę umieściły wokół metalowego trzpienia tylko dwie osoby: Stanisława Diłaj z Upałt Małych (I lokata) oraz Marcin Jachimowicz z Kożuch (II miejsce). Imprezę ubarwiły muzycznie Jarzębiny w repertuarze biesiadnym i zespół Country Lec z piosenkami turystycznymi. Przegląd Źrebiąt Ras Zimnokrwistych, którego pomysłodawcą był w gminie Giżycko wójt Marek Jasudowicz, wejdzie na stałe do kalendarza letnich imprez kulturalnych i to w jeszcze szerszym zakresie. Do zobaczenia więc w Sulimach już w przyszłym roku.

Święto miłośników koni zorganizował Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Wilkasach przy współpracy Warmińsko-Mazurskiego Związku Hodowców Koni w Olsztynie.

Tekst i foto: Waldemar Albowicz


sponsorzy_konie.jpg


OBEJRZYJMY VIDEORELACJĘ Z TEJ INTERESUJĄCEJ IMPREZY  (poniżej)

 

Realizacja i montaż:Zbigniew Antoniak