basenpreviewjpg [600x402]

 

Już za półtora roku w sąsiedztwie Publicznego Gimnazjum rozpocznie swą działalność Park Wodny. Oprócz nauki pływania i kąpieli będzie tam można zabawić się w taterników, pograć w kręgle oraz wycisnąć siódme poty w saunie i na siłowni. Umowę w kwestii dofinansowania budowy obiektu z funduszy unijnych podpisali 30 czerwca w Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie wójt gminy Giżycko Andrzej Sieroński i skarbnik Małgorzata Biraga.


Koncepcja parku wodnego obejmującego basen wraz z częścią rekreacyjną i wypoczynkową pochodzi z 2005 roku. Koszt inwestycji oszacowano na 14 mln złotych, jednak znając sytuację na rynku budowanym realne jest jej zrealizowanie za ok. 11 mln zł. Wniosek na dofinansowanie budowy ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury 2007-2013 (działanie 2.1 – infrastruktura sportowo-rekreacyjna, poddziałanie 2.1.3 – wzrost potencjału turystycznego) złożono w grudniu 2008 roku. Chociaż znalazł się na liście rezerwowej, to w rezultacie przeprowadzonych postępowań przetargowych i poczynionych oszczędności urząd przyznał ostatecznie kwotę 4,7 mln zł z możliwością jej zwiększenia. Budowa rozpocznie się w październiku 2010, oddanie parku do użytku zaplanowano na koniec roku 2011. Znajdzie się on w miejscu parkingu przed salą gimnastyczną gimnazjum, gdzie z basenu będzie można się dostać za pośrednictwem łącznika. W obiekcie przewidziano ponadto niezależne wejście.
W niecce basenowej o głębokości 1,8 do 0,8 metra oraz szerokości 12,5 metra znajdą się cztery tory pływackie o długości 16,60 m i dwa 25-metrowe – twierdzi Tomasz Juszkiewicz, wicewójt gminy Giżycko. – Plany obejmują też sztuczną rzekę i wyspę z jacuzzi, połączoną mostkami z plażą, trybunę na 66 miejsc, saunę i samoobsługowy bufet. Zaplanowano ponadto 30-metrową zjeżdżalnię, siłownię i ściankę wspinaczkową, a pod trybunami kręgielnię.
Takiego obiektu nie ma obecnie ani w powiecie giżyckim, ani w sąsiednich. Głównym celem jego budowy jest wydłużenie sezonu turystycznego w gminie Giżycko poprzez wzbogacenie dostępnej dla przyjezdnych oferty. Z parku wodnego będą mogli korzystać mieszkańcy gminy i okolic, dzięki możliwości wygrodzenia basenu przy pomocy ruchomej ścianki prowadzona tam będzie nauka pływania oraz odbywać się będą lekcje wychowania fizycznego. Zostanie on przystosowany dla potrzeb osób niepełnosprawnych.
– Z tego obiektu będziemy naprawdę dumni – przyznaje Tomasz Juszkiewicz. – Znajdzie tam zatrudnienie około siedmiu osób. Zaplanowano go tak, aby zminimalizować stałe koszty jego funkcjonowania, czyli poboru ciepła i energii elektrycznej, ogrzewania wody i jej uzdatniania.                          
                                                                        
Waldemar Albowicz, foto: archiwum Urzędu Gminy Giżycko