00_194previewjpg [600x400]

 

Bez opóźnień przebiega jedna z największych inwestycji w gminie Giżycko – Budowa Parku Wodnego przy budynku wilkaskiego gimnazjum. Była ona możliwa dzięki unijnemu wsparciu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego „Warmia i Mazury 2007-2013”, z którego pochodzi 35,29 procent wydatków kwalifikowanych. Zaplanowane na koniec roku uruchomienie obiektu umożliwi przedłużenie sezonu turystycznego stanowiąc niezłą alternatywę spędzania czasu wolnego.

 

Inicjatywa budowy Parku Wodnego sięga roku 2005, doszło do niej jednakże dopiero jesienią minionego roku. Wartość inwestycji wynosi 7 mln 338 tys. 358,60 zł, z czego 2 mln 568 tys. 097,47 to środki Unii Europejskiej. Basen powstaje w miejscu parkingu przed salą gimnastyczną szkoły, do której można się będzie dostać za pośrednictwem łącznika, ale przewidziano w nim również niezależne wejście.
W niecce o głębokości od 1,8 do 0,8 metra i szerokości 12,5 metra znajdą się cztery tory pływackie o długości 16,60 m i dwa 25-metrowe – twierdzi Tomasz Juszkiewicz, wicewójt gminy Giżycko. – Plany obejmują też sztuczną rzekę i wyspę z jacuzzi, połączoną mostkami z plażą, trybunę na 66 miejsc, saunę oraz samoobsługowy bufet. Myślę, że zainteresowaniem  będzie się też cieszyć wyprowadzona poza obiekt 30-metrowa zjeżdżalnia, siłownia i ścianka wspinaczkową oraz usytuowana pod trybunami kręgielnia.
Takiego obiektu nie ma obecnie ani w powiecie giżyckim, ani w sąsiednich. Głównym celem jego budowy jest wydłużenie sezonu turystycznego w gminie Giżycko poprzez wzbogacenie dostępnej dla przyjezdnych oferty. Z parku wodnego będą mogli korzystać mieszkańcy gminy i okolic, dzięki możliwości wygrodzenia basenu przy pomocy ruchomej ścianki prowadzona tutaj będzie nauka pływania oraz odbywać się będą lekcje wychowania fizycznego. Zostanie on przystosowany dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Wykonuje go firma Arbet z Olsztyna. Przy jego obsłudze zatrudnienie znajdzie 13 osób, będzie zarządzany przez Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Wilkasach. Zaplanowano go tak, aby zminimalizować stałe koszty jego funkcjonowania, czyli poboru ciepła i energii elektrycznej, ogrzewania wody i jej uzdatniania.
W Wilkasach jest ok. 3 tys. miejsc noclegowych, park wodny będzie więc bardzo przydatny do poszerzenia oferty turystycznej miejscowości, głównie w przypadku niesprzyjającej aury – nie kryje zadowolenia wójt Andrzej Sieroński.                                                                                                                        Waldemar Albowicz


  programjpg [161x55]                   herbjpg [64x70]               uniajpg [194x55]                                      

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego „Warmia i Mazury 2007-2013”