00_32previewjpg [600x400]

 

Pod koniec wakacji Park Wodny gościł znakomitego sportowca Mateusza Sawrymowicza. Złoty medalista na 1500 metrów stylem dowolnym na mistrzostwach Świata w 2007 roku zwiedził obiekt w towarzystwie jego kierownika Roberta Duszyńskiego zwracając uwagę przede wszystkim na basen, ale nie tylko. Wysoko ocenił także wyposażenie siłowni i ściankę wspinaczkową. Na koniec wizyty został obdarowany skromnym upominkiem, odpowiedział też na kilka pytań.


– Z jakiej okazji jesteś dzisiaj w Wilkasach?
Goszczę tutaj u mojego znajomego Michała Budnego. Przyjechaliśmy z moją dziewczyną na Mazury, aby trochę odpocząć i nabrać sił na nowy sezon. Wiadomo – Mazury cud natury – warto więc przyjeżdżać tutaj co roku, żeby miło spędzić czas. Sporty wodne, szczególnie na jeziorach, to świetna zabawa. Myślę, że każdy o tym wie i przybywa tutaj zaczerpnąć fajnego klimatu.
– Jachty, skutery czy jeszcze coś innego?
– Motorówka, skutery – po prostu woda – i to wystarczy.
– Pływać wolisz jednak na basenach?
– Tak, ale pływanie na łajbach, poduchach czy jakichś kołach jest z kolei bardzo zabawne, a każda aktywność ruchowa jest bardzo ważna i pozwala utrzymać ciało w jakiejś tam formie.
– Na pewno odwiedzałeś wiele takich obiektów, jak Park Wodny w Wilkasach. Jak go oceniasz?
Na wasze potrzeby jest wystarczający. Bez sensu jest zrobić wielki basen, krytą olimpijską „pięćdziesiątkę” i później pilnować, by wszystko działało jak należy. Dla ludzi najważniejsza jest rekreacja, żeby mogli się popluskać, wejść do jacuzzi czy skorzystać ze zjeżdżalni.
– Ochłonąłeś już po Olimpiadzie w Londynie? Jakie przywiozłeś wspomnienia?
Na pewno wyniosłem stamtąd pewne nauczki na przyszłość i będę wiedział, jak teraz lepiej się przygotować. Nie było to największym sukcesem mego życia, ale na pewno było krokiem w przód. Wiadomo, moje choroby i kontuzja nie pozwoliły mi tam walczyć o medale, choć z roku na rok utrzymuję progres i to jest dla mnie najważniejsze.
– Jednak jakiś niedosyt pozostał?
Nie do końca. Co prawda nie trafiłem z formą, gdyż parę dni wcześniej miałem dużo lepszą dyspozycję. Mimo wszystko nawet z najlepszą formą byłoby mi ciężko dalej walczyć, miałem bowiem duże cofnięcie przez mononukleozę, która całkowicie wyniszczyła mój organizm i z tego powodu nie mogłem pływać aż przez trzy miesiące. Tyle czasu potrzebowałem, żeby móc się zregenerować.
– Jakie najbliższe plany?
Po pobycie na Mazurach powoli zacznę wdrażać się w trening, muszę również pozałatwiać wszystkie sprawy w domu. Mam sporo rzeczy do zrobienia.
– Za wiele czasu na wypoczynek w ciągu roku zapewne nie masz?
Zgadza się. Teraz jednak będę chciał systematycznie robić sobie przerwy. Przed igrzyskami pływałem bowiem pół roku non-stop i myślałem, że będzie to dobre rozwiązanie, ale okazało się, że nie za bardzo. Przerwy muszą być, żeby móc ochłonąć i nabrać nowych sił na dalszy okres. Odpoczynek jest tak samo ważny jak praca. 
                                                                                                                      Rozmawiał Waldemar Albowicz

 

01jpg [300x200]  02jpg [300x200]

 

03jpg [300x200]  04jpg [300x200]

 

NAJWIĘKSZE SUKCESY MATEUSZA SAWRYMOWICZA:
Złoty medalista na 1500 metrów stylem dowolnym podczas mistrzostw świata 2007, gdzie ustanowił rekord Europy (14:45,94). Rekordzista Polski na tym samym dystansie, posiadacz 4. rezultatu na świecie w historii wyścigów na 1500 metrów. Brązowy medalista mistrzostw Europy na basenie 50 m w 2008. Złoty, srebrny i brązowy medalista mistrzostw Europy na krótkim basenie i 4-krotny mistrz Polski (basen 50 m) w wyścigu na 400 m stylem dowolnym (2006) i 1500 m stylem dowolnym (2005, 2006, 2007) oraz 3-krotny mistrz Polski (basen 25 m): w wyścigu na 400, 800 i 1500 m stylem dowolnym (2006). Zdobywca złotego medalu na mistrzostwach Europy na krótkim basenie w Debreczynie. 5. sportowiec roku 2007 w Polsce w plebiscycie Przeglądu Sportowego. Uznany europejskim pływakiem 2007 r. przez magazyn „Swimming World”. Brązowy medalista mistrzostw świata na krótkim basenie z Manchesteru na dystansie 1500 m kraulem.

 mateuszjpg [150x112]