00_348previewjpg [600x400]

 

Wspaniale bawią się uczestniczki zimowiska w partnerskiej gminie Nowa Ruda. Wyjazd na zaproszenie wójta Sławomira Karwowskiego jest dla dziewcząt z kilku zespołów tanecznych działających pod szyldem Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji nagrodą za wytężoną pracę. Dzieci i młodzież z Wilkas, Bystrego i Upałt Małychmają atrakcyjny program tygodniowego wypoczynku. Codziennie przed obiadem udają się na wycieczki, po południu na stoku uczą się zaś jazdy na nartach.  


Sokolec blisko granicy z Czechami powitał w niedzielę reprezentantki gminy Giżycko małą warstwą śniegu, choć jeszcze kilka dni wcześniej Góry Sowieurzekały jesiennymi barwami i nic nie wskazywało na to, że zagości tam zima. Jednak krótkie opady i uruchomienie na stoku armatek śnieżnych sprawiły, że wyciąg orczykowy Górnik 1 mógł wreszcie rozpocząć sezon. Po powitaniu przez władze gminy Nowa Ruda uczestniczki zimowiska dobrały sprzęt narciarski i w poniedziałek po południu mogły rozpocząć pierwsze zajęcia z instruktorem. Już po kilku treningach można zauważyć, że szybko przyswajają niezbędną wiedzę i pomimo wielu upadków i bolesnych stłuczeń nóg nie mogą się doczekać kolejnych zajęć. Równolegle z nauką jazdy na nartach korzystają z przygotowanych przez wójta Sławomira Karwowskiego atrakcyjnych wycieczek po najbliższych okolicach. Dziewczęta były więc na wałbrzyskim zamku Książ, gdzie poznały historię zamieszkującej tam przed laty księżnej Daisy i prosiły o spełnienie najskrytszych marzeń na skałce szczęścia. Zwiedziły tam również palmiarnię, dziś natomiast miały okazję poznać nieczynną od 20 lat kopalnię węgla w Nowej Rudzie, gdzie 45 metrów pod ziemią wymazane pyłem węglowym przez ducha kopalni przejechały pierwszą w Polsce podziemną koleją. Później w Muzeum Mölke w Ludwikowicach Kłodzkich przemiły przewodnik przybliżył im jeden z tajemnych epizodów II wojny światowej, czyli prowadzenie przez hitlerowców testów z silnikami grawitacyjnymi pionowego startu do napędu latających spodków znanych nam jako UFO. Czy tak rzeczywiście było i istniała tam tzw. muchołapka, jeszcze przez lata pozostanie prawdopodobnie wielką niewiadomą.

 

nartyjpg [680x342]

 

Przed drugim dniem treningu narciarskiego uczestniczki zimowiska w Sokolcu były bardzo zmotywowane Czas pobytu w uroczych Górach Sowich mija bardzo szybko, ale dziewczęta pamiętają także tam o doskonaleniu własnych umiejętności tanecznych i w świetlicy pensjonatu Wisła ćwiczą nowe układy. Jutro czeka je wizyta w podziemnym mieście wchodzącym w skład wojennego kompleksu Riese, zwiedzanie zamku Grodno w Zagórzu Śląskim i twierdzy Kłodzko, a także sanktuarium i Skansenu dawnych Sprzętów w Wambierzycach. Cieszy ich bardzo gościnność gospodarzy i z tego miejsca chciałyby podziękować serdecznie wójtom gmin Giżycko i Nowa Ruda Andrzejowi Sierońskiemu i Sławomirowi Karwowskiemu za zasponsorowanie wyjazdu.
                                                                                                                               Tekst i foto: Waldemar Albowicz