00_432previewjpg [600x397]

 

Rozpoczął się drugi tydzień zimowej przerwy dzieci i młodzieży. Uczniowie nie narzekają na nudę, gdyż Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji oraz świetlice wiejskie przygotowały szeroki wachlarz atrakcji. Codzienne zajęcia w Wilkasach rozpoczyna popularny integracyjny taniec zumba, najmłodsi mają do dyspozycji gry i zabawy w ramach kącika malucha, ci starsi natomiast poznają tajniki fotografii i dziennikarstwa, śpiewają piosenki z podkładem, uczą się zasad udzielania I pomocy.


O bezpieczeństwie w czasie ferii zimowych opowiadali strażnicy gminni, zwracając uwagę na znajomość dostępnych numerów alarmowych. Tematykę tę poruszali również funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Giżycku st. sierż. Karol Romanowicz i dzielnicowy z terenu gminy Giżycko st. sierż. Daniel Romańczyk. Zupełnie nieoczekiwanie szybko przeobrazili się w muzyczny duet serwujący polskie przeboje, czym wzbudzili ogromny aplauz i poruszenie wśród młodej widowni.
Pierwszy raz widzimy śpiewającego policjanta – komentowały zaskoczone dzieci kręcąc aż głowami.

 

policjajpg [680x358]

 

Spotkanie ze śpiewającymi funkcjonariuszami policji zakończyło wspólne zdjęcie z zadowolonymi dziećmi

Najsłynniejsze bajki i baśnie czytała uczestnikom Bożena Butkiewicz, pracownica Gminnej Biblioteki Publicznej w Wilkasach. Ponad dwie godziny dzieci i młodzież spędziła w Parku Wodnym bawiąc się w taterników na ściance wspinaczkowej, rywalizując w kręgle i na stole bilardowym. Każdy miał przedsmak prawdziwego muzykowania śpiewając popularne szanty z użyciem instrumentów perkusyjnych. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia plastyczne, w trakcie których pod okiem Renaty Jodko malowano oraz ozdabiano wstążkami styropianowe jajka i serduszka. Nie mniejsze powodzenie towarzyszyło również warsztatom ceramicznym prowadzonym przez Małgorzatę Lewczyk, kiedy to z gliny lepiono miseczki i kubki, które po wypaleniu w piecu garncarskim staną się ozdobą dziecięcych kolekcji. Furorę zrobiło ponadto spotkanie z druhami OSP Spytkowo, gdyż uczestnicy mogli założyć na siebie specjalistyczne ubranie ratownicze i hełm, poćwiczyć udzielanie pierwszej pomocy z użyciem fantoma, obejrzeć pełne wyposażenie ciężkiego wozu bojowego. Nie mogło zabraknąć także karnawałowej dyskoteki, której kolejna edycja czeka wszystkich w tym tygodniu. Przygotują na nią maski i inne ozdoby karnawałowe.
A co działo się w świetlicach wiejskich? Odbywały się tam warsztaty plastyczne, muzyczne i teatralne, rozgrywki w bilarda i tenisa stołowego. Tworzono biżuterię dziecięcą, uczono się sztuki wiązania sznurków, czyli podstaw makramy chodzono na wycieczki do lasu, bawiono się w ramach niezapomnianych kuligów, nie zapominano o dokarmianiu ptaków. Atrakcją dla każdego były popularne choinki z prezentami wręczanymi przez świętego z Laponii. W wielu świetlicach zorganizowano zajęcia profilaktyczne z pedagogiem na temat: „Jak reagować na agresję w moim otoczeniu”.
Każdy dzień atrakcji kończył się smacznymi obiadami finansowanymi przez gminę Giżycko.

Tekst: Waldemar Albowicz, foto: Waldemar Albowicz, Artur Romanek, Elżbieta Krupa