00_498previewjpg [600x397]

 

W ostatnią sobotę września Park Wodny Wilkasy zapełnił się uśmiechniętymi uczestnikami II Integracyjnego Turnieju Pływackiego „Pływak na medal”. Imprezę tradycyjnie zorganizowało Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci Niepełnosprawnych „Podaruj dziecku radość” przy Zespole Szkół nr 1 w Giżycku, we współpracy ze Starostwem Powiatowym, Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie, które ze środków PFRON ją dofinansowało oraz Centrum Profilaktyki Uzależnień i Integracji Społecznej.


Uczestnikami tego atrakcyjnego przedsięwzięcia były dzieci niepełnosprawne ze Specjalnych Ośrodków Szkolno-Wychowawczych w Giżycku oraz Węgorzewie, Zespołu Szkół nr 1 i Niepublicznego Zespołu Placówek Oświatowych Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Giżycku. Dzieci szybko integrowały się we wspólnej zabawie w wodzie, nawiązały kontakt z rówieśnikami, uwierzyły we własne siły i możliwości. Każdy zawodnik pokonał dystans dowolnym stylem, samodzielnie bądź też z pomocą rehabilitantów Adama Kozłowskiego i Bogumiła Przyborowskiego, koła czy pianki do pływania, oczywiście pod czujnym okiem ratowników Parku Wodnego. Wspaniałym pływakom kibicowała liczna publiczność z burmistrzem Giżycka Wojciechem Iwaszkiewiczem, dyrektorem Zespołu Szkół nr 1 Ewą Lewińską oraz dyrektorem GOKiR w Wilkasach Eweliną Aleksiuk, nauczycielami- opiekunami uczestników i rodzinami dzieci.
Każdy zawodnik płynąc swoim tempem i stylem osiągnął duży sukces, zdobył złoty medal i nagrody pamiątkowe, drużyny z kolei puchary, dyplomy i drobny sprzęt sportowy – zaznacza Joanna Witek, prezes Stowarzyszenia „Podaruj dziecku radość”. – Po zakończeniu zawodów wszystkich zaproszono na smakowity poczęstunek. Sobotnie przedpołudnie niepełnosprawne dzieci spędziły nad wyraz aktywnie, wspólnie bawiąc się w miłej atmosferze i przy wsparciu widzów. Świadczyły o tym uśmiechy na twarzach mistrzów pływania.
Zaznaczyć należy, że Integracyjny Turniej Pływacki to impreza nietypowa, bo nie ma w niej przegranych, a każdy startujący osiąga sukces i zdobywa nagrody. W organizację zawodów czynnie włączył się Park Wodny Wilkasy.

Tekst: Anna Trześniewska, foto: archiwum stowarzyszenia