Pies w domu to wielka odpowiedzialność

piesjpg [800x647]

Bezpańskie i wałęsające się psy to spory problem dla każdego samorządu. Zmierzyć się z nim musiały również władze naszej gminy, które podpisały umowę z właścicielem Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w podgiżyckim Bystrym na odławianie oraz sprawowanie opieki nad czworonogami. Zanim jednak tam trafią, każdy przypadek psa z terenu gminy pozostającego bez opieki należy zgłosić sołtysowi swojej wsi, który po stwierdzeniu zasadności wezwania skontaktuje się bezpośrednio z opiekunem schroniska. Psy mają zapewnioną tam fachową opiekę oraz wikt, ale wszystkie tak naprawdę marzą o jednym: aby znaleźć nowy dom i kochającego pana. Jeśli uznacie Państwo, że potraficie stworzyć psu odpowiednie warunki oraz pokochać go całym sercem, zgłoście się do schroniska w Bystrym i wybierzcie swojego pupila, który odwdzięczy się Wam miłością i przywiązaniem.
Trzeba zdawać sobie jednak sprawę, że adopcja psa to decyzja na kilkanaście lat. Nie musicie dysponować Państwo mieszkaniem o dużym metrażu, gdyż i tak podopiecznego trzeba będzie wyprowadzać na spacery i dla załatwienia jego potrzeb fizjologicznych. Dla dorosłego normą są 4-5 wyjść w ciągu doby, w przypadku szczeniaka sporo więcej. Taki piesek to prawdziwa maskotka, nikt nie jest jednak w stanie określić jego psychiki po osiągnięciu dojrzałości. Choć zazwyczaj 99 procent cech genetycznych przechodzi z rodziców na dzieci, z bezdomnymi tak nie jest, bo w jednym miocie suka może mieć małe pochodzące od różnych ojców. Nie da się wychować szczeniaka według swych upodobań, można je nauczyć wyłącznie podstawowych zachowań. Najbezpieczniej jest więc zdecydować się na dorosłego czworonoga, który ma już ukształtowaną psychikę. Małe i średnie psy dorosłymi stają się po półtora roku, duże w wieku trzech lat. Jeśli potrzebujecie Państwo psa dla dziecka najlepiej wybrać labradora lub boksera.  
Większość ludzi chce, aby zwierzę było miłe w domu i szczekało na obcego – informuje Jan Kuncewicz, właściciel Schroniska dla Bezdomnych Psów w Bystrym. – Nieliczni wiedzą, że szczekanie to sposób komunikowania się psów, które wspaniale rozumieją też ludzkie języki. Trzeba jednak przełamać w sobie barierę, aby z nimi rozmawiać.
Aby adoptować psa należy podpisać umowę adopcyjną wyrażając zgodę na warunki zawarte w niej. Najważniejszym jest zobowiązania się do nie trzymania czworonoga na łańcuchu, bo wyzwala to w nim agresję (wynika to z ustawy o ochronie zwierząt), zapewnienia mu dobrej opieki, karmienia i pojenia, wyprowadzania na spacery, a w razie potrzeby także leczenia. Są również wymogi prawne dotyczące corocznego szczepienia przeciw wściekliźnie i rejestracji psa w miejscowym Urzędzie Miasta lub Gminy. W schronisku każda suka jest sterylizowana, każdy szczeniak szczepiony przeciw chorobom zakaźnym, dorosły pies przeciw wściekliźnie.
Gorąco namawiam do czipowania swoich podopiecznych – podkreśla Jan Kuncewicz. – Po pierwsze, nie ponosicie Państwo wtedy opłat z tytułu posiadania psa, po drugie w przypadku zagubienia się zwierzęcia macie dużo większą szansę na jego odnalezienie. Czipowanie psów to brama do walki z ich bezdomnością, bo im więcej oznakowanych w ten sposób, tym mniej przypadków porzuceń.  
W ciągu 11 lat istnienia schroniska ponad 1000 psów zostało zaadoptowanych. Często jednak chętni odchodzą z kwitkiem, ponieważ liczyli na szczeniaka bądź malutkiego psa typu york, na które aktualnie jest moda. Trochę uspokoiło się, jeśli chodzi o rasy niebezpieczne bądź też popularne huskie, które ludzie brali nie zdając sobie sprawy, że codziennie muszą pokonywać one duże odległości, co wynika z ich natury.
Chętnych staram się namawiać na psy dorosłe i to często z doskonałym skutkiem – twierdzi właściciel schroniska. – Człowiek otwarty na moje sugestie jest potem zadowolony z wyboru, bo ja czworonoga znam, a on ocenia go tylko z wyglądu. Chcę dla każdego psa jak najlepiej, gdyż nie wszyscy zainteresowani adopcją przychodzą do mnie z pozytywnym nastawieniem. Z psami nie można bowiem eksperymentować, to są żywe istoty, nie zaś zabawki, których po jakimś czasie można się pozbyć. Czworonóg w domu to wielka odpowiedzialność.


Zamieszczone poniżej psy z terenu gminy Giżycko przeznaczone są do adopcji. Jeśli tylko chcecie mieć Państwo wiernego przyjaciela i jesteście świadomi obowiązków związanych z wzięciem go pod swój dach, nie zwlekajcie. On odwdzięczy się Wam dozgonną miłością!!!


Szczegółowe informacje na temat psów na stronie Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Bystrym.